2011. december 21., szerda

Suiseki kilóra?

IIGEEEEEEN  ...


Véletlenül botlottam bele egy akvarisztika boltba az interneten, ahol úgynevezett "Montain Rock" típusú köveket is tartanak akváriumok, terráriumok építéséhez, díszítéséhez. Ezek a kövek Japánból származnak, ha jól értettem, és vulkanikus eredetűek, és a nevükhöz híven távoli hegyvidékhez hasonló vizuális hatást keltenek.
Amikor megláttam ezeket a köveket élőben is, kedvet kaptam én is, hogy suiseki-t birtokoljak.

A válogatás egy jó félórát vett igénybe, mert próbáltam olyan köveket találni, amelyek felületén nem található a szállításból és raktározásból adódó friss karcolás vagy letöredezett részek, amelyek nagyban tudják sajnos rontani a kövek megjelenését, de az eredmény kárpótolt. Sikerült egy pár (számomra) nagyon szép formájú és struktúrájú követ összeválogatnom, és ahogy ezt hirdetve is volt, lemérték és kilóra megvásárolhattam.

Aki nem érzi át a varázsát a suiseki-nek, talán meg is rökönyödik, hogy hogy lehet pénzt kiadni egy darab kőért, teljesen felesleges pénzkidobásnak tűnhet, de ha egyszer az ember kezdi értékelni ezeket, szinte megszállottjává is válhat.

Én még nem vagyok megszállott, de kedvet kaptam e pár kő láttán , hogy legyen nekem is ilyen kövem.
Már csak egy pár óra(igazat megvallva sok-sok óra) daiza faragás van hátra, hogy megfelelő alapot kapjon a kő.
Szándékosan daiza-ban gondolkozok az első két kőnél, és nem suiban-ban, bár az egyszerűbb, mégis ezek a kövek szerintem inkább daiza-ba valók(a harmadik és negyedik viszont suiban-os lesz)
Már csak találni kellene megfelelő faanyagot hozzá, amiből ki lehet faragni. Én a fenyőt elkalmatlannak találom erre, valami kemény fa kellene, ennek a nyomozása zajlik.

Mellékeltem egy pár képet a kövekről, amit vásároltam:








2011. november 3., csütörtök

Alnus glutinosa yamadori pre-bonsai








Egy nagyon érdekes odvas égert sikerült felfedeznem,megfogott a középen tátongó hatalmas odú.
A fa egyébként körülbelül 4 méter magasra nőtt, hosszú, vékonyka törzsén alul reményre okot adó oldalágakkal.
Pontosan nehéz megállapítani, hogy miért alakult ki ez a gyönyörű odú.

Én két külön történetet  tartok valószerűnek:
az egyik szerint valamilyen természeti hatás miatt a törzs megsérült(vaddisznók, őzek), és olyan súlyos sebek keletkeztek a törzsön, amelyen keresztül rovarok, és gombák telepedtek meg a törzsön, törzsben, amit tönkretette a törzset, és egy alsó oldalrügyből vesszővé majd új törzzsé vált a hajtás.

A másik lehetőség, ami eszembe jutott, hogy erdőritkítás miatt a törzset egyszerűen levágták a föld felett, de a tuskót nem szedték ki, így esélye maradt a fának, hogy újra kihajtson, és új törzset neveljen.



Egy biztos, a régi törzs elkorhadt, és belülről szétrágtak a bogarak, hernyók, lárvák, ami csak hozzáfért.

A kiásás könnyen ment, nem voltak erős főgyökerek, csak 2-3 darab  ujjnyi vastagságú gyökér, a többi, mint a képen is látható, viszonylag fiatal gyökér, ami jóval később keletkezett.

A főgyökér alsó részét lefűrészeltem, mert ez megnehezítette volna a beültetést, másrészt, már alig volt élő gyökér rajta.

A legfőbb gond az volt, hogy hogyan lehetne konzerválni az elkorhadt részeket, hogy ne romoljon tovább az állapota.
Először is lekapartam a már málló laza belső részeket, amíg kemény és egészségesnek tűnő részhez nem értem, majd a Walter Pall által is használt fa kikeményítő folyadékkal(Wood hardener, Holzhärter) átitattam a teljes belső részt, hogy a még esetlegesen élő szervezeteket elpusztítsa, és konzerválja a fát.








Ezután a vágott felületet sebtapasszal zártam le, hogy itt sem legyen semmi gond.











A hosszabb gyökereket enyhén visszametszettem.
















A törzs felső részét szándékosan hagytam hosszúra, mert télen a fagyok miatt biztosan elhal és/vagy visszafagy a vágásnál a kéreg, majd tavasszal a kihajtás után látni fogom, hogy hol lehet elvágni.


Most egy nagyon laza, jó vízátvezető talajkeverékbe ültettem be, hogy ne legyen pangó víz, és a víz gyorsan ki tudjon folyni alul, és reménykedve várom a tavaszt, hogy hogyan hajt ki a fa.

2011. szeptember 27., kedd

Bonsai Workshop Kevin Willson



Last weekend I participiated on a Demo and Workshop near to Zagreb, where Kevin Willson showed us, how to design and create naturally looking deadwood. It was amazing to see, how he can work with the power tools, how you can create value nearly from nothing.
I can't find the right words to describe the two days. It was amazing.
I propose to watch the videos on the blog of Sebastijan Sandev, where you can see more pictures and videos of this weekend.

I will also put some pictures on my blog, and show the first results of the work on my tree, where Kevin did the first shari works and explained some important issues, how to go on with the tree.




Deepest respect!!!
Here I would like to thank Sebastijan Sandev for the organisation of these two days, it was everything perfect. 

Am letzen Wochenende habe ich an einem Demo und Workshop in Zagreb teilgenommen, an dem Kevin Willson uns gezeigt hat, wie man natürlich aussehende Shari und Jin gestalten soll.
Es war bewunderswert zu sehen, wie er mit den elektrischen Werkzeugen arbeiten kann, und wie aus einem einfachem Stamm ein wertvolles Shari entsteht.
Ich kann keine richtige Wörter es zu beschreiben, wie ich mich gefühlt habe, es war einfach Super Klasse.
Ich schlage mal vor, die Videos auf dem Blog von Sebastijan Sandev anzuschauen, da findet man mehrere Bilder noch von diesen zwei Tagen.

Ich werde auch ein paar Bilder auf meinem Blog mal einfügen, und ich werde mal zeigen, wie Kevin mein Baum angefangen hat. er hat auch viele wichtige Bemerkungen zu meinem Baum gesagt, wie ich dann weitergestalten kann/sollte.
Hier möchte ich mich bei Sebastijan Sandev für die Organisatin der zwei Tage bedanken, alles war perfekt. 


A hétvégén részt vettem egy Demo és Workshop-on Zágráb mellett, ahol Kevin Willson megmutatta nekünk, hogy hogyan kell egy természetesnek ható shari-t és jin-t megtervezni és kialakítani.
Csodálatra mlétó volt látni, hogy hogyan dolgozik az elektromos szerszámokkal, és hogyan lehet egy semmitmondó törzsből valódi értéket előállítani.
Nem is nagyon találok egyelőre szavakat, amivel leírhatnám a két napot. egyszerűen szuper volt.
Javaslom mindenkinek, hogy látogassa meg Sebastijan Sandev blogját, ahol még több kép és videó van/lesz feltöltve a két napról.

Én is rakok fel egy pár képet, és bemutatom, hogy hogyan kezde el a fámat alakítani Kevin Willson.
Sok egyéb észrevétele volt a fával kapcsolatban, amit érdemes megfogadni, hogy hogyan kell/lehet továbbmenni a fával.

Itt szeretném megköszönni Sebastijan Sandev-nek, hogy megszervezte a a két napot, tökéletes volt minden.






2011. szeptember 8., csütörtök

Bonsai jin alakítás kecskerágón

Jin kialakítása egy kecskerágón

Ez a kecskerágó már régóta megvan, de szerettem volna a törzsét megvastagítani, de csak nagyon lassan vastagodott, mert nem jó talajba volt ültetve.
Most elővettem, hogy ezen gyakoroljak jin készítést.


Az első feladat az volt, hogy eltávolítottam a fölösleges második törzset,ágat, hogy egy törzs maradjon.
ahhoz, hogy ez a nagy vágás eltűnjön, azt gondoltam ki, hogy szépen kivájom, és egy odvasnak kinéző üreget alakítok ki, ezzel eltüntetve a vágási felületet.



Először nagyon fejű szerszámmal martam ki a csonk belsejét, majd egyre kisebb fejű marófejeket alkalmazva egyre finomabb részleteket dolgoztam ki.
Próbáltam minél természetesebb hatást elérni, és lehetőleg minden olyan nyomot eltüntetni, ami a korábbi vágás felületre utalna.

A belső részek kimarása után egy drótkefével eltávolítottam a kiálló szálkákat, hogy sima felületet kapjak.

Ezután került bevetésre a gázforrasztó, hogy a belső felület színét sötétebbre varázsoljam, ezzel még nagyobb mélységérzetet keltve.
Itt nagyon kell ügyelni arra, hogy csak azt a részt érje a láng, amit ténylegesen sötétíteni akarunk.
Nekem sikerült sajnos az oldalágakat is egy kicsit megégetni, mert nem takartam el azt a részt.
Takarásnak célszerű valamilyen olyan anyagot választani, ami nem könnyen ég, és nem melegedik át.

A kiégetés után ismét egy kis forgó drótkefével távolítottam el a nagyon elszenesedett részeket.

Ezek után a Németországból idén beszerzett, és a német fórumon jónak ítélt fa konzerváló és kikeményítő szerrel beecseteltem.Ez az anyag valami acetonos műgyantaszerűség, ami a fa rostjaiba behatol, és kikeményíti a szöveteket, hogy az időjárás minél lassabban tegye tönkre.


Sajnos az első eredménnyel itt sem voltam elégedett, így még egyszer nekiálltam megcsiszolni a kiégetett részeket, mert nem tűnt természetesnek.
Az idő majd szintén besegít, és egy kicsit sötétíteni fogja a világosabban maradt részeket.

Maga a fa eddig nem nagy szám, remélem azért sikerül ágrendszert felépíteni hozzá.

2011. szeptember 7., szerda

Pinus Bonsai: Kiállításra készülve ...

2011. szeptember 10-11-én Fővárosi Állat- és Növénykert Barlangtermében szervezi az Egyetemi Bonsai Club a kiállítást, ahová egy fámat neveztem be. A fa felkészítését én is meg szerettem volna örökíteni hasonlóan Balázshoz, ezért készítettem egy pár képet az alkészületekről.


Tirpák Bálint barátom készítette azt a remek, egyedi tálat ehhez a fához, amin a kiállításon meg fog jelenni.
Itt is meg szeretném köszönni a gyönyörű tálat Bálintnak, nagyon jó munkát végzett.


A tál előkészítése:
Ez az egyik legkedvesebb fám, mert magról neveltem, és mindösszesen 8 éves a fa, és viszonylag szép ágrendszerrel rendelkezik már most is.
A törzs kezd végre durvábbá válni, a kéreg is szebb már, de kell még pár év, hogy a törzs is öregebbnek hasson.
Ez évben is erősen kihajtott, és mostanra sok rügy képződött, a régi tűleveleket már korábban lecsipkedtem.
Ahhoz képest, hogy ez egy pinus sylvestris, meglehetősen rövidek a tűk, ami előnyös egy ilyen kis méretű fánál.
A fáról már korábban lekerültek a drótok, de újra kell még drótoznom pár ágat, mert nem megfelelően állnak, és a tavaszi drótozás után kihajtott ágak még nem voltak drótozva.

 



Az átültetés után 3 különböző mohával borítottam be, hogy minél természetesebben hasson, de még nem vagyok elégedett teljesen vele.

Meglátjuk, hogy mi lesz a végeredmény, a kiállításon meg lehet majd tekinteni.
A kiállításon szombaton majdnem egész nap ott leszek és tolmácsolni segítek Karl Thier felé, akinek kedve van csatlakozhat, nagyon színvonalas és szép kiállítás elé nézünk, és esetleg személyesen is találkozhatunk azokkal, akikkel eddig nem.


A fa majdnem készen áll a kiállításra, pénteken kerül be az kiállító térbe a végleges helyére.





2011. július 3., vasárnap

Prebonsai: madárbirs alakítása 2. rész

Megtörtént az alakítása a korábbi bejegyzésben(itt találod) szereplő madárbirsnek:

Első lépésként levágtam a vastag ágakat:


A levágott ágak végét megpróbáltam jin-né alakítani:


Az első alakítás eredménye így nézett ki(2011.05.28):


Majd 1 hónappal később(2011.07.02):



2011. június 23., csütörtök

Bonsai alapanyag, avagy portya a New Garden-ben


Karácsonyra kaptam ismételten egy New Garden utalványt 10 000 HUF értékben, ebből kellett gazdálkodnom.
Már alig vártam, hogy protyára induljak, de ezzel célszerű mindig kivárni, mert tavasszal még kevés az áru, és kevés az én célpontom is ...
Én a "Mentstetek meg ..." feliratú tábla mögötti dolgokra szoktam lőni, mert ezen növények gyakran 90 % -al is le vannak árazva, ami igen kedvező árfekvést jelent egyébként drága növények esetén.

Lássuk, mi minden jött ki az utalványból:

2 db cukorsüveg fenyő

az egyik igen érdekes nebarival rendelkezik
a másik a hagyományos egyenesen felfelé törő(kevésbé érdekes)

2 db törpe gömbfenyő (picea abies little gem)

nagyon apró tűlevelekkel, részben felkopaszodva, a belső rész szinte tömör a földtől és tűlevelektől
de látok bennük rációt, hogy lesz belőlük valami

1 db bougenvilla bokor
gyönyörű sűrű ágas bogas valami, ez egyszerűen nagyon megtetszett, mert egy Bonsai Art ujságban láttam hasonlót díszbirsből, és nagyon jól nézett ki, mert nem fának volt kialakítva, hanem bokor formája volt.

1 db criptomeria japonica
A törzse fogott meg, szép öregnek kinéző törzse van, egyértelműen bunjin stílust kínál fel, csak ki kell választani a megfelelő pár ágat, és alul egy korábbi vastg oldalág csonkját jin-né alakítani.
Ebből akár azonnal is keletkezhet egy formás fa, meglátjuk

1 db picea glauca laurin

Ha jól tapogattam ki a gyökérnyakat és szerencsém van, akkor éppen egy kabudachi-ba botlottam, ami nagyon jó lenne, mert még nincs ilyen stílusú fám.
Már most látok benne sok potenciált, kicsit drótozni kell a törzseket, hogy kifelé dőljenek, egy kis metszés, hogy a törzsek alsó részén ne legyen ág, és remélhetőleg lesz belőle egy remek kiserdő, amire már nagyon vágyok, de még soha nem készítettem.

Amint nekilátok az alakításoknak felteszem az első alakítás eredményeit, hogy mi lett belőlük.

(UI: hagytam még pár törpe gömbfenyőt és cukorsüveg fenyőt, akit érdekel látogassunk ki a kamaraerdei New Gardenbe érte, mert 500 pénz nem sok egy gömbfenyőért)

2011. június 21., kedd

szil bonsai: a helyes metszés eredménye

 2008.05.


 2010.12:



2011.06

2011. június 18., szombat

Tiszafa-taxus bonsai jin



I changed the frontside, so I had to change also the jin. It did n ot look very nice from the backside.
I will burn out with a gas tourch the inside part, to make contrast between insde and ouside color of the deadwood. Afterwards the jin fluid ....

Ich habe die Ansichtsseite geändert, so habe ich auch an Jin abrbeiten müssen, damit es besser aussieht, die Rückseite war nocht besonders gut.
Ich werde noch die Innenbereich mit einer Lötgerät ausbrennen, damit ein Kontrast zwischen Inneseite und Aussenseite entsteht.Dann kommt noch die Jinflüssigkeit ...

Meváltoztattam a fa előnézeti oldalát, és emiatt a jin-en is kellett javítani, mert hátulról elég vacak volt.
 Ki fogom még égetni egy gázégővel, hogy kontraszt legyen a belső és külső oldala között, és utána jön a jin folyadék

2011. június 5., vasárnap

Tiszafa-taxus bonsai

Update 2011:
I will change the front view, because this looks much better.
The grow is quite good, I will wire again, to create more detailed branch structure.

Ich werde die Vorderseite wechseln, weil diese Seite viel besser aussieht. Das Wachstum ist ganz gut, ich werde noch drahten müssen, damit die Ebenen noch detaliert strukturiert werden.

Megváltoztatom az előnézetet, mert ez sokkal jobban néz ki.Egész erélyes a növekedés, drótozni fogom, hogy több lomb emeletet tudjak kialakítani











http://mapletreebonsai.blogspot.com/2010/05/jin-alakitas-tiszafa-taxus-baccata.html

2011. június 1., szerda

Tilia-hárs bonsai fejlődése

See development here:
früehere Entwicklungsbilder:
Korábbi fejlődési képek:
 http://mapletreebonsai.blogspot.com/2009/06/harsfa-tilia-cordata-bonsai-alapanyag.html

Update 2011:

I removed the apex now, and concentrate on the branch development:
Ich habe den haupttrieb endlich entfernen können, jetzt soll die Zweigstruktur entwickelt werden:
Eltávolítottam a főhajtást, most már elkezdődhet az ágrendszer fejlesztése:

q

2011. május 30., hétfő

Boróka Juniperus bonsai fejlődés és alakítás





2009:

I bought this juniperus in 2009 at a discount prise(was not very healthy), I cut it back to produce new green mass next to the trunk.
I cut one of the trunks too.

Ich habe dieses Wacholder in 2009 preiswert gekauft(war nicht so richtig gesund), ich habe dem Baum zurückgeschnitten, um eine neue grünne Masse näher zum Stamm zu erzeugen
Ich habe einen von den beiden Stämme entfernt.

Ezt a borókát 2009-ben vásároltam leértékelve(nem volt túl egészséges). Visszavágtam, hogy több zöld lombot tudjak a törzshöz közel felépíteni.
Az egyik törzset is eltávolítottam.




 



April 2009:
after cut back:
Nach dem Zurückschneiden:
Visszavágás után:














Jun 2009:
two month later:
2 Monaten nachher:
2 hónappal később:














Jul. 2010:
after one year:
nach einem Jahr:
1 év múlva:














May 2011:
Before work:
Vor der Gestaltung:
Alakítás előtt:













I wired the branches, but still it is not possible to create a fine structure, only the first rough positions are set

The jin will have to be shortened, not done yet.

Ich habe dem Baum gedrahtet, aber die Etagen können noch nicht richtig definiert werden, nur die Äste in Position gebracht.

Jin wird noch eingekürzt, noch nicht gemacht.

Ledrótoztam a fő ágakat, a finom párnák kialakítása még hátra van.
A jin-t le kell még rövidítenem, még hátra van.






















After first styling:
nach der ersten Gestaltung:
 az első alakítás után: